Operaili ja EWSA koostöös sündis selle suve põnevaim raudteevedu – alustasime uute Škoda elektrirongide Eestisse toomist

Lisatud 21.06.2024

Juuni alguses toimus põnev ja keeruline projekt – Elroni esimese uue elektrirongi transport Škoda tehasest Tsehhis rongide kodudepoosse Pääskülas Eestis. Rong transporditi Lätini autodega, Lätist edasi mööda raudteed. Selle ja järgmise aasta jooksul jõuab samal viisil Eestisse veel 15 uut elektrirongi. Transporti korraldab ekspedeerijana rahvusvaheline logistikaettevõte EWSA, kes valis veopartneriks Eestis raudteevedaja Operaili.

„Teadsime algusest peale, et see saab olema üks meie keerulisemaid ja ka Eesti riigi mastaabis olulisemaid projekte,“ sõnab EWSA juht Vassili Zavoronkov. „Läbirääkimistel tootjaga osutus aga ülesanne oodatust veelgi keerulisemaks!“

Uute elektrirongide veo teeb keeruliseks asjaolu, et rong ei saa veel ise sõita, kuid seda ei saa ka tavapärase kaubana vagunitele laadida. “Rong on täiesti uus, selle õhkpidurisüsteem ja elektroonika on uued, testimata ja kasutusse võtmata ning peavad sellises originaalseisundis ka ostjani jõudma,” selgitab Zavoronkov.

Partneriks, kellega keeruline vedu tehniliselt välja töötada ja ohutult teostada, valiti Operail tänu erivedude alastele ekspertteadmistele ning suurimale kogemusele selles vallas. Ka Elroni praegu kasutuses olevad rongid on omal ajal Eestisse toimetatud Operaili poolt. Operaili kasuks rääkisid EWSA juhi sõnul ka uusimad vedurid Eesti kaubaveoturul, mis annab elektrirongi diiselveduri külge haakimiseks rohkem võimalusi.

Keerulise veoplaani väljatöötamine

„Veduri või terve rongi transportimine selle enda telgedel on juba iseenesest ebatavaline transport, eriti aga siis, kui vedada on tarvis uhiuut rongi. Selliste vedude korraldamine nõuab erimeetodeid, eriteadmisi ja mitmete osapoolte vahelist head koostööd,“ kinnitab ka Operaili erivedude müügijuht,  Škoda projekti koordinaator Kirill Spektor. Veoplaani väljatöötamisel konsulteeriti omajagu ka rongi tootja, Škoda tehasega.

Elektrirongil ja kaubaveduril on erinevad haakeseadmed. Spektor selgitab, et Scharfenbergi tüüpi automaatsiduriga elektrirongi haakimiseks SA-3 tüüpi automaatsiduriga diiselveduri taha kasutati spetsiaalseid adaptereid. Pärast põhjalikke arvutusi otsustati haakida elektrirongi taha ka täpselt viis tühja kaubavagunit, mille roll oli tagada rongi pidurdusjõud, kuna elektrirongi enda uhiuut pidurisüsteemi veel kasutada ei saanud. Adapterid võimaldasid ühendada omavahel veduri ja vagunite automaatsiduri ja õhumagistraali.

Paindlik ja usaldusväärne koostöö

“Oleme väga rahul kõigi projektis osalejate koordineeritud tööga. Tänan Operaili erivedude müügijuhti Kirill Spektorit, kaubaveo peaspetsialisti Pavel  Žitnikovi, logistikut Jegor Sinjovi ja jaamatööosakonna juhti Nadežda Akrõmovat, kes olid selle keeruka veo korraldamiseks kättesaadavad nii tööajal kui töövälisel ajal. Kõik enne transporti või selle käigus tekkinud probleemid ja küsimused arutati läbi ja lahendati kiiresti. Erilist tänu avaldame Operaili juhtkonnale lahenduste paindlikkuse, erilise tähelepanu ja ettevõtte usaldusväärsuse eest,” lisab EWSA juht Vassili Zavoronkov lõpetuseks.

2024.–2026. aastal transpordib EWSA koostöös Operailiga Elroni jaoks Eestisse veel 15 Škoda elektrirongi. „Ettevalmistustööd on juba täies hoos,“ kinnitab Kirill Spektor.

Operailil on pikaajaline kogemus igat liiki erivedudes nagu ohtlikud kaubad, ebagabariitsed kaubad, sh militaarseadmed, traktorid, buldooserid, kraanad, veoautod, roomikmasinad, tehaste seadmed, ehitus- ja töökonstruktsioonid jms. Pakume nii kaubasaatjale kui ka ja -saajale konsultatsiooni eritingimustel veoks, veoskeemide läbivaatust ja kooskõlastamist, veoste komisjonilist vastuvõttu, veoskeemide kooskõlastamist teiste 1520 mm raudteedega ja tehniliste tingimuste ning teiste nõuete atesteerimist. Küsimustele ja päringutele erivedude kohta vastab müügijuht Kirill Spektor: tel +372 5661 9301, e-post sales@operail.com.