Rongiliiklus käib Võrus kahel päeval nädalas

Lisatud 25.02.2021

Võru raudteejaamas saab vedurit näha kahel päeval nädalas: teisipäeval ja reedel. Üleeile oli ameeriklaste veduriga Võrus Operaili vedurijuht Igor Amonenko (25), kes vedas siit ära 12 vagunitäit palke.

Ühes vagunis keskmiselt 55 tihumeetrit puitu

Lignator Logistika ärijuhi Teemar Kondi hinnangul mahub ühte vagunisse keskmiselt 50 tihumeetrit lehtpuud ja kuni 60 tihumeetrit okaspuud. Kui arvestada, et vagunis on keskmiselt 55 tihumeetrit puitu, siis saadetakse Võrust iga nädal teele ligemale 1500 tihumeetrit metsa.

Veetakse ka vanametalli

Vedurijuht Igor Amonenko sõnul veetakse ka vanametalli. Üleeile võttis Igor Amonenko hommikupoolikul Koidula jaamast kaasa ühe tühja tsisterni, mis koos puiduvagunitega Valka toimetati. „Olen siit saanud ka paarkümmend vagunitäit, sest palke veab jaama mitu metsaga tegelevat firmat,” seletab Igor Amonenko Võrumaa Teatajale vedurijuhitoolis istudes.

Kuidas teist sai vedurijuht?

Igor Amonenko: „Vedurijuhiks õppisin Muugal, kus koolitus käis kuu aega. Enne tuli pidada ka manöövrijuhi ja vedurijuhi abi ametit. Nii see algas umbes kolm aastat tagasi,” räägib nooruke vedurijuht Igor Amonenko, kellel kodus kasvab märtsis aastaseks saav Teodor. „Töö meeldib, töötasuga võib rahul olla ja uut töökohta otsida ma ei plaani.”

Vedur vilistab nagu vanasti

Vedurijuht Igor Amonenko ei ole kade ja demonstreerib veduri vilesid, millest üks on pasun ja teeb häält, mis kostab kilomeetrite kaugusele.   „Üks pikk vile tähendab, et liigun edasi, kaks pikka vilet annab teada, et asun tagurdama, ja kui annan kolm vilet, siis tähendab, et peatun. Seda on tarvis informeerimaks lähedal olevad inimesi. Väikeste vilede jaoks on nupp, pasuna jaoks, mis on kaugele kuulda, on kang. Pasunat kasutan lähenedes raudtee ülesõidukohtadele ja juhul kui teel on ees loomad,” seletab Igor Amonenko.

Talv raudteel

Teisipäeva keskpäeval oli tihe lumesadu, kui Igor Amonenko oma veduriga Koidulast Võru jaama jõudis. Mida tuleb rauast teed mööda sõites kõige rohkem jälgida?   „Kõige olulisem on ohutus. Nagu maanteel, nii on ka raudteel kiiruspiirangud. Koidula-Võru-Valga teel on kiiruspiiranguks 60 kilomeetrit tunnis, maksimaalne lubatud kiirus kaubarongile on 80 kilomeetrit tunnis. Ka raudteel käivad lumesahad, harjad, puhurid. Täna võibki Võru jaamas näha lumetõrje tegemist,” seletab Igor Amonenko.

Võru metsade puit jõub nii Lätti kui ka laia ilma

Võrust veduri taha haagitud kaubavagunid jõuavad kõigepealt Valka ja sealt edasi juba erinevatesse kohadesse.   Lignator Logistika ärijuht Teemar Kont loetleb peamisi kohti, kuhu veetakse Võrumaa metsade puit: Kunda, Kehra, Püssi, Lätti Riia lähistele, Paldiski Lõunasadamasse ja sealt juba laia ilma.

Talv tuli vales järjekorras

Talv on metsameeste lemmikaastaaeg, kuid tänavu tuli lumi kiiremini kui külmakraadid.   „Metsamees on siis rahul, kui külm jõuab enne maa ära külmetada ja siis tuleb lumi peale. Sel talvel jõudis lumi enne külma kohale ja tuleb muudkui järjest juurde. Töö saab siiski tehtud ja meie veame puidu edasi Veriorast, Põlvast, Reolast, Tsirguliinast (Sangaste) ja Võrust,” tutvustab Teemar Kont firma tööd. „Me alustasime omal ajal Antslast ja tänavu suvel täitub 15 aastat tegutsemist.”

 

Artikkel ilmus 18.02 ajalehes Võrumaa Teataja.

Foto autor: Võrumaa Teataja