Suuremõõduline kaup trügib raudteele
Möödunud aastal vedas rahvusvaheline transpordi- ja logistikaettevõte Operail rekordilised 335 korda erinevat tavamõõtmetest suuremat kaupa. Viimase viie aastaga on platvormvagunitel liikuva kauba maht tõusund enam kui neljandiku.
Aastaid kestnud kasvutrendi põhjuseks peab Operaili ebastandardse kaubaveo spetsialist Kirill Spektor asjaolu, et koostöös sadamate, terminalide ning ekspediitoritega on Eesti koridorist ehitatud üles usaldusväärne ning kõrge hinna ja kvaliteedi suhtega transiidikanal. „Meil on väga hea side ja koostöö ekspediitoritega ning me suudame klientidele pakkuda operatiivselt ohutuid, kvaliteetseid ja innovaatilisi lahendusi,“ lisas Spektor. Kui 2015. aastal kinnitati 263 unikaalset laadimisskeemi ebastandardse kauba veoks, siis 2020. aastal kooskõlastati neid 335 ehk viie aastaga on kasv olnud 27%.
Nii jõuab meie sadamatesse üha enam kaupa, mis jätkab oma teed mööda rööpaid, säästes sellega keskkonda ning vähendades maanteede koormust. Spektor toob välja, et möödunud aasta üheks suurimaks projektiks oli Sampo Rosenlew’ kombainide vedu. „Soomest Paldiski sadamasse toodi 75 veoautoga lahtivõetuna 48 kombaini. Koostöös laadimisterminaali ja ekspediitoriga laadisime need aga kõigest 18 vagunile ning saatsime teele sihtkohta Aserbaidžaani,“ rääkis Spektor.
Spektori hinnangul on raudteel veel mitmeid eeliseid maanteetranspordi ees. Näitena toob ta välja kuue Kohtla Järvel valmistatud 29,5-meetriste ning 40 tonni kaaluvate karaanatalade raudteeveo Eestist Põhja-Kaukaasiasse. „Tehasest Paldiski sadamasse mööda maanteed liikusid talad väga rangelt Transpordiameti kooskõlastusel koos saateautodega. Sadamas laaditi massiivsed kraanatalad kuuele vagunile, sinna juurde lisasime ohutuse tõstmiseks seitse tühja kattevagunit ning kõik vagunid liikusid sihtkohta tavapärase kaubarongi koosseisuna.“
2020. aasta tõi Operailile veel mitmeid põnevaid väljakutseid just ebastandardse kauba veo osas. „Meile usaldati mitmeid eksklusiivseid ja eriti keerulisi projektkaupasid, mis jõudsid kõik edukalt ka sihtjaamadesse,“ rääkis Spektor. Möödunud aasta üheks keerukamaks projektiks peab ta 45-meetri pikkuse autoklaavi vedu Paldiski sadamast Venemaale Uljanovski piirkonda. „Selle veo jaoks kasutasime eriti haruldast 16-teljelist, 50 meetri pikkust neljast vagunist koosnevat haagendtüüpi transportööri, mille kahe äärmise vaguni pöörlevale kinnitusdetailile kaup toetus,“ kirjeldas Spektor. Sellise konstruktsiooni kasutamine võimaldab ebastandardselt pikka kaupa ohutult transportida ning tagab raudteekurvide tõrgeteta läbimise.
Eriveostena on Operail varasemalt vedanud ka kraanasid, buldoosereid, greidereid, kombaine, traktoreid, ekskavaatoreid, teetööde masinaid, purustamismasinaid, veoautosid, kallurautosid, metallkonstruktsioone, valtse, seadmeid kastides, rööpaid pikkusega 50 m, lahti võetud väikelaevau jms.