Aasta logistikategu 2019 – Operaili multimodaalsed kaubaveod

Lisatud 29.11.2019

Eile kuulutati Logistika Aastakonverentsil Äripäeva logistikauudiste ja tarneahelaühingu PROLOG korraldatava aasta logistikateo konkursi võitjaks Operaili multimodaalsete kaubavedude projekt.

 „Me alustasime siseriiklike raudteevedude suurendamiseks multimodaalsete kaubavedudega 2018. aasta augustikuu lõpus ning mul on hea meel, et see projekt on nii hästi käima läinud ja ennast tõestanud. Suur rõõm on ka selle üle, et meie pingutusi nähakse ja tunnustatakse,“ sõnas Operaili juhatuse esimees Raul Toomsalu. „Viimase 12 kuu jooksul oleme nii Muuga kui ka Sillamäe liinil vedanud pea 4 300 konteinerit.“

Tänavu juba 18. korda toimunud konkursile laekus nii ettevõtetelt kui žüriiliikmetelt üle kümne erineva logistikateo, mille seast valis žürii esmalt kolm parimat. Finalistide seast selgus võitja rahva ja žürii häälte summeerimisel. Kolme parima sekka kuulusid lisaks Operaili multimodaalsetele kaubavedudele veel ka Citybee minutipõhine nutirenditeenus ning Alexela LNG tankla ja maailma esimene energiakaubamaja.

Toomsalu sõnul aitab multimodaalsete kaubavedude projekt suurendada liiklusohutust ning vähendada keskkonnasaastet transpordisektoris. „Aastaga oleme suutnud meie riigi põhimaanteedelt eemal hoida 8 600 kaubaauto sõitu ning seeläbi andnud suure panuse liiklusohutuse suurendamisele. Samuti hoiame keskkonda, sest raudteel kauba transportimine tähendab kolm kuni neli korda väiksemat kütusekulu.“

2018. aasta suvel lõpus alustas Operail multimodaalseid vedusid Muuga-Tartu liinil eksportkonteineritega, 2019. aasta veebruaris lisandus Sillamäe-Tartu liin. Järk-järgult asuti vedama ka uusi kaubagruppe: aprillis algas killustikuvedu konteinerites Tartusse ning augustis lisandus viljavedu Lõuna-Eestist sadamatesse. „2020. aastal prognoosime liiklusest ära tuua 26 000 kaubaautot ning ühes kuus vedada 26 000 tonni kaupa,“ sõnas Operaili juht multimodaalsete kaubavedude tulevikuplaanide kohta.