Merevaigurong stardib täna esimesele sõidule

Lisatud 13.09.2022

Täna hommikul kell 9:28 väljub Muuga jaamast esimene Merevaigurong ehk Amber Train, mis loob läbi Baltimaade raudteekoridori kaubaveoks Põhja- ja Lääne-Euroopa vahel. Merevaigurong tõstab ohutust maanteedel ning säästab loodust, tuues kaubad teedelt rööbastele.

„Täna on tegemist testsõiduga ‒ proovime, kas kauba laadimine, operatsioonid piiridel, dokumentide ja andmevahetus toimib,“ selgitas Merevaigurongi projekti juhtiva raudteekaubaveo ettevõtte Operaili juhatuse esimees Raul Toomsalu. „Maanteelt raudteele tuleb seekord puitmaterjal, turvas ja ehitusvaht, mille viime oma klientide jaoks Leetu.“

Plaani järgi jõuab testrong läbi Eesti, Läti ja Leedu Kaunase terminali homme hommikuks. Seal laetakse poolhaagised ümber Euroopa rööpmelaiusega platvormvagunitele ja kauba teekond jätkub Lääne-Euroopa suunal. Merevaigurongi vagunitele laetakse aga peale juba uus kaup, millega rong sõidab tagasi Muuga sadamasse, kus haagised laetakse laevale sõiduks Soome.

Majandus- ja taristuministri Riina Sikkuti sõnul on Merevaigurongi projekt Eestile iseäranis oluline ajal, mil kaubavood ja transpordikoridorid on maailmas ümber kujunemises. „Merevaigurong loob ühenduse Põhja- ja Lääne Euroopa vahele ja annab täiendava võimaluse Venemaast sõltumatute kaubavedude arendamiseks,“ märkis Sikkut.

Graafikujärgselt hakkab Merevaigurong sõitma marsruudil Muuga-Kaunas-Muuga kaks korda nädalas. Millal graafikujärgsed sõidud algavad, oleneb sellest, kuidas tänane testsõit läheb. „Nii kiiresti kui võimalik, sest klientide huvi on juba olemas,“ sõnas Toomsalu.

Merevaigurongi üks esimesi kliente, kes ka täna oma kauba testrongiga teele saadab, on logistikaettevõte DB Schenker. Schenker Baltikumi tegevjuhi Janek Saareoksa sõnul läks esimesele Muugalt väljunud rongile Schenkeri poolt kaks mahukat saadetist, üks Prantsusmaale ja teine Hollandisse. „Meie huvi on ehitada üles regulaarne ja tihe transpordikoridor Kesk-Euroopasse ning sealt ka tagasi Eestisse. Rong on kaupade veoks tunduvalt loodussõbralikum ning ühtlasi aitab uus lahendus leevendada sektorile koormavat kroonilist autojuhtide puudust,” sõnas Saareoks.

Merevaigurongi potentsiaalsed kliendid ongi ettevõtted, kes soovivad eksportida Põhjamaadest või Eestist kaupa Lääne-Euroopasse ja vastupidi. Senini on nii Soomest laevadega Eestisse tulevad kui ka Eestist eksporditavad kaubad liikunud läbi Baltimaade peamiselt veoautodel. Merevaigurongi eesmärk on tuua need kaubad raudteele.

„Raudteetransport kulutab 4 korda vähem kütust, emiteerib 6 korda vähem CO2-te ja on 28 korda ohutum kui maanteetransport. Näiteks suurendab Merevaigurong liiklusturvalisust Tallinn-Pärnu maanteel. Merevaigurong aitab aastas Eesti maanteedelt ära tuua üle 7500 veoki,“ sõnas Toomsalu. Kui maanteel sõidab iga kaubahaagis või konteiner eraldi veoautol, siis üks rong veab ära kümneid haagiseid.

Merevaigurong ehk Amber Train on Balti riikide koostööprojekt, mida veab Operail. Koostööpartnerid on Eesti Raudtee, Läti ja Leedu raudteekaubaveo ettevõtted LDZ Cargo ja LTG Cargo, laadimisterminalid HHLA TK Estonia Muugal ning Kaunas Intermodal Terminal Leedus.

 

Foto: Merevaigurongi kõige esimeste klientide, logistikaettevõtete DB Schenkeri ja CF&S-i haagised kaubaga laeti eile Muuga sadamas rööbastele. Autor: Raul Mee