Operail ei ole taotlenud Venemaa naftatoodete impordierandit

Lisatud 31.08.2022

Sarnaselt mitmele teisele ettevõttele lükkab ka Operail ümber välisministeeriumi väited ning kinnitab, et ei ole taotlenud erandit sanktsioonide alla kuuluvate naftatoodete impordiks.

Eesti Päevaleht avaldas esmaspäeval artikli, kus kirjutati “õigus kütust importida on Eestis kõigest 12 ettevõttel. Neist kuus on Eesti õliühingu liikmed ja kinnitanud, et nemad ei too Venemaalt midagi.” Järele jääb veel kuus ettevõtet, kelle puhul võiks kütuse importimise teema kõne alla tulla. Sellest hoolimata teatas välisministeerium teisipäeval, et selliseid ettevõtteid on lausa 28.

Operaili juhatuse esimehe Raul Toomsalu kinnitusel ei ole Operail sanktsioonide alla kuuluvate naftatoodete impordiks erandit taotlenud ega kavatse seda ka teha. Operail vedelkütuste ostu ja müügiga ei tegele. Ühtegi Venemaa klienti Operailil ei ole.

Sarnaselt Alexelale on ka Operail deklareerinud välisministeeriumi nõudel sanktsioonide kehtestamise hetkeseisuga kehtinud kliendilepingud. Operail pöördub teabenõudega ministeeriumi poole, et näha, millise dokumendi alusel väidetakse, nagu oleks Operail küsinud endale erandit naftatoodete impordi jätkamiseks Venemaalt.

Operail on Eesti riigile kuuluv raudtee-ettevõte, mille põhilisteks ärisuundadeks on kaubavedu, vedurite ja vagunite remont ja ehitus ning veeremi rent. Operaili kontserni kuuluvad lisaks emaettevõttele (AS Operail) ka veeremi ehituse ja remondiga tegelev Operail Repairs OÜ, vagunirendi ettevõtted AS Operail Leasing ja Operail Leasing Finland Oy ning Soome raudteeveo ettevõte Operail Finland Oy.