Operail lööb rekordeid

Lisatud 08.11.2019

Rahvusvahelise logistika- ja transpordiettevõtte Operaili üheksa kuu tulemused annavad tunnistust jätkuvast kasvust. Ettevõtte suutis varasemaga võrreldes ületada kõiki olulisi majandusnäitajaid.

Operaili 2019. aasta kolme kvartali kulumieelne ärikasum (EBITDA) oli rekordilised 13,2 miljonit eurot, eelmise aasta sama perioodi tulemust ületas ettevõte 11% võrra. Ärikasum kasvas 12% võrra, ulatudes 8,3 miljoni euroni ning puhaskasumiks kujunes 7,5 miljonit eurot, mida on 3% rohkem kui raporteeriti 12 kuud tagasi. Ettevõtte üheksa kuu kogukäive jäi eelmise aastaga võrreldes samale tasemele ning oli 55 miljonit eurot.

„On hea meel tõdeda, et jaksame veelgi kasvada ning meie kasumlikkus on jõudsalt paranenud. Hetkel on kaubavedu Eestis probleemne ning seetõttu näeb meie strateegia ette kasumlikku kasvu eksportturgudel,“ avaldas Operaili juhatuse esimees Raul Toomsalu. „Muret paneb tunda pidev raudteeinfrastruktuuri kasutustasu kasv. See on meie suurim kuluartikkel ning väga tihedas konkurentsis mõjub pikas perspektiivis kogu Eesti transiidile pärssivalt.“

Võimsalt kasvab Operaili vagunite rendiäri. Eelmise aastaga võrreldes suurenesid üheksa kuu renditulud pea poole võrra ning ulatusid 9,2 miljoni euroni. „Meie vagunipargis on üle 3500 vaguni, millest rohkem kui 2150 oleme andnud rendile,“ selgitas Toomsalu.

Toomsalu sõnul on pisikest langustrendi näidanud aga kaubaveomaht. 2019. aasta üheksa kuuga vedas Operail 9,9 miljonit tonni kaupu, mida on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 1% võrra vähem. „Kiirelt kasvav vagunite renditurg kompenseerib meie jaoks kaubaveomahtude vähenemise, kuid loomulikult otsime aktiivselt lahendusi, kuidas rohkem kaupu raudteele tuua,“ sõnas Toomsalu. „Selle aasta üheksa kuuga oleme oluliselt tõstnud turvalisust maanteedel ning suutnud ära hoida 5 800 veoki sõitu ja toonud seeläbi raudteele täiendavad 68 000 tonni kaupu. Lisaks töötame välja ka uuendusi, mis niigi maanteetranspordist oluliselt keskkonnasõbralikuma transpordiliigi veelgi säästvamaks ja efektiivsemaks muudavad, näiteks LNG-vedurite projekt.“

Operaili juht peab väga oluliseks raudteeohutust ning paneb inimestele südamele, et raudteed ületades tuleb alati veenduda, et rongi ei tule. „Viimasel ajal toimub kahjuks liiga palju õnnetusi, kus ühes osapooleks on rong. Raudteel valitsevaid ohte tuleb endale teadvustada ning enne raudteel liikumist veenduda, et seda tehakse õiges kohas ja ohutult,“ ütles Toomsalu.