​​​​​​​Operaili vaguniäri kasvas viiendiku võrra

Lisatud 29.12.2020

Hiljuti uue ärisuunana Soomes kaubavedudega alustanud Operail on suutnud Eesti kaubamahtude langusest tingutud äritulude vähenemist kompenseerida vagunite renditulude enam kui viiendiku suuruse kasvuga.

„Operailil ja meie tütarettevõtetel Operail Leasingul ja Operail Leasing Finlandil on rendile antud enam kui 2 400 vagunit rahvusvahelise kaubaveo teenindamiseks. Oleme selle aasta üheksa kuuga vagunite renditulusid suurendanud enam kui viiendiku võrra ning prognoosime jätkuvalt selle ärisuuna kasvu,“ ütles Operaili juhatuse esimees Raul Toomsalu.

Operaili 2020. aasta üheksa kuu äritulud olid 48 miljonit eurot, vähenedes eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 13%. Kui kaubaveotulud vähenesid 21% võrra 26,5 miljoni euroni, siis vagunite renditulud vastupidiselt tõusid möödunud aastaga võrreldes 21% ulatudes 11,3 miljoni euroni.

Aasta kolmandas kvartalis tasus Operail omanikule dividende 9,5 miljoni euro ulatuses ning dividendidelt tasuti tulumaksu 2,3 miljonit eurot. Selles tulenevalt kujunes ettevõtte üheksa kuu puhaskasumiks 1,5 miljonit eurot, aasta varem oli puhaskasum 7,8 miljonit eurot. Kulumieelseks ärikasumiks (EBITDA) oli 2020. aasta kolmandas kvartalis 10,7 miljonit eurot.

Ettevõtte üheksa kuu kaubamahuks kujunes 8,3 miljonit tonni. Kaubagruppide lõikes on kasvutrendi näidanud väetised ja keemiakaubad ning langustrendi põlevkivi ja mineraalsed kütused.

Operail on Eesti riigile kuuluv raudtee-ettevõte, mille põhilisteks ärisuundadeks on kaubavedu, vedurite ja vagunite remont ja ehitus ning veeremi rent. Ettevõte annab tööd pea 600 inimesele. Operail gruppi kuuluvad lisaks emaettevõttele (AS Operail) ka vagunirendi ettevõtted AS Operail Leasing ja Operail Leasing Finland Oy ning Soome raudteeveo ettevõte Operail Finland Oy.

Foto autor: Romet Liivamägi