Operaili varade müügiprotsess

Lisatud 08.09.2022

Kõrgendatud meediahuvi tõttu selgitame AS Operaili varade müügiprotsessi.

AS Operaili omanik Eesti riik alustas 1,5 aastat tagasi Operaili osalise erastamise protsessi. Erastada otsustati need ärisuunad, mis on mittestrateegilised ja toimivad turutõrketa: vagunite rendiäri, vedurite ehitus- ja remondiäri ning Soome kaubaveod.

Plaan oli müüa ärisuunad strateegilisele või finantsinvestorile, plaani minna börsile ei ole olnud. Protsessi palgati juhtima sõltumatu suurtele tehingutele spetsialiseerunud ettevõte Superia.

Paraku seoses Ukraina sõja algusega 2022. aasta veebruaris ettevõtete müük peatati, selle asemel hinnati parimaks strateegiaks uues olukorras varadena müük.

AS Operaili varade müügiprotsess on tavapärane: väga suuri ja spetsiifilisi varasid müüakse pea alati läbi spetsiaalse nõustaja korraldatud konkursi, kuhu kutsutakse osalema ainult neid osapooli, kellel on tegelik raha ja huvi.

Pakkumine saadeti 35 investorile, kellest ligi pooled tegid esialgse pakkumise, kellest jätkatakse protsessi 8 pakkujaga.

Protsess on läbipaistev ja dokumenteeritud, kuid üksikasjade avaldamine keset müügiprotsessi ei ole äriliselt mõistlik. Eesmärk on müüa varad riigile kõige kasulikumal viisil.