Esimene Operaili ehitatud C30-M vedur alustas efektiivsuse tõstmiseks sõite ühes isikus
Möödunud aasta viimastel päevadel läbis esimene Operaili ehitatud C30-M seeria vedur edukalt ülevaatuse sõiduloa saamiseks ühes isikus. Alanud aastal plaanib Operail ühes isikus sõiduks kohandada veel umbes 4-5 vedurit. Liinisõit uute C30-M veduritega ühes isikus muudab Operaili kaubaveoteenuse senisest veelgi efektiivsemaks.
Traditsiooniliselt on kaubaveos olnud veduri kabiinis korraga kaks töötajat – vedurijuht ja vedurijuhi abi. Operail oli esimene raudteekaubaveo ettevõte Eestis, kes alustas ühes isikus sõidu projektiga. Pärast 1,5 aastat kestnud ettevalmistustöid sertifitseeriti esimene C36-7i vedur 2019. aasta augustis ühes isikus sõiduks. Praeguseks sõidabki Operail vanade C36 vedurite ehk „ameeriklastega“ ainult ühes isikus, st veduri kabiinis on üks vedurijuht. See on oluliselt tõstnud Operaili pakutava kaubaveoteenuse kuluefektiivsust.
„Liinisõit kahes isikus on ajalooline jäänuk, mis kunagi tagas ohutuse puhuks kui ühe vedurijuhiga peaks midagi juhtuma. Täna on võimalik tagada suurepärasel tasemel ohutus tehniliste abivahenditega, mis tuvastavad kõrvalekalded vedurijuhi töös ja peatavad vajadusel rongi. Sõit kahes isikus on mõistlik veel vaid manöövritööde puhul,“ selgitas Operaili juht Merle Kurvits.
Operaili enda ehitatud uued C30-M seeria vedurid tegidki kuni möödunud aastani peamiselt just manöövritöid. Seepärast ei olnud vedur ka ühes isikus sõiduks sertifitseeritud. Möödunud augustis väljastas Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelvalve Amet (TTJA) Operailile loa registreerida C30-M vedurimudel ametlikult magistraal-kaubavedurina ehk liinivedurina. See tähendab, et Tapal ehitatud C30-M vedurid suudavad üksi teenindada kogu kaubaveo protsessi – nii manöövritöid kui ka liinisõite.
„Kohe, kui vedur sai liinisõiduks sertifitseeritud, alustasime oma klientidele efektiivsema teenuse pakkumise nimel ettevalmistusi selleks, et C30-M veduriga saaks sõita ka ühes isikus,“ sõnas Merle Kurvits.
Ligi pool aastat kestnud sertifitseerimise protsessi käigus viidi läbi riskihindamised ja esitati ulatuslik dokumentatsioon TTJA-le tehnilise lahenduse kooskõlastamiseks. Pärast TTJA poolt saadud rohelist tuld alustas Operail esimese veduri täiendamist.
Operail Repairs OÜ peaspetsialisti Jaanus Kaasiku sõnul täiendati ümberehituse käigus veduri valvsuskontrolli programmi VEPS ning lisati vedurile kaks valvsuspedaali ja üks täiendav valvsuskontrolli nupp. Valvsuskontroll tagab selle, et kui vedurijuhti tabab terviserike, ta uinub või kaotab tähelepanu, siis peatab VEPSi süsteem rongi.
Et ühes isikus sõidu nõuetele vastata, tuli vedurile lisada automaatne tulekustutussüsteem – kui andur tuvastab piirist kõrgema temperatuuri, toimub automaatne kustutus süsihappegaasiga. Lisaks kontrollis komisjon üle, kas veduri varustus vastab ohutusnõuetele: olemas on tõkiskingad, raadioside seadmed, tulekustutid, Metroteci jälgimissüsteem, esmaabikomplekt ja lasertermomeeter.
Möödunud aasta viimastel päevadel läbiski esimene C30-M, täpsemalt vedur nr 1558 hüüdnimega Leo, edukalt Eesti Raudtee ja TTJA (Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelvalve Amet) komisjoni ülevaatuse ning sertifitseeriti ametlikult sõiduks ühes isikus. Tänaseks on Leo liinisõite ühe juhiga ka praktikas alustanud.
Äsja alanud aasta esimeses kvartalis plaanib Operail ühes isikus sõiduks loa saada veel neljale-viiele C30-M vedurile. „Kõigi järgmiste vedurite sertifitseerimine läheb juba kiiresti, sest riskihindamisi ja dokumentatsiooni pole vaja uuesti teostada – toimub vaid vedurite reaalne ümberehitus seejärel iga veduri ülevaatus,“ kinnitas Kurvits.
Operaili Tapa depoo on ainus koht Eestis, kus vedureid ehitatakse. Operail alustas C30-M projektiga 2016. aastal, esimene vedur sai valmis 2017. aastal ja jõudis tööle 2018. aasta sügisel. Tänaseks on valminud 12 vedurit. Neist üheksa on Operaili enda kasutuses ja teenivad Eesti kaubavedu, kolm on aga kohandatud Soome raudteele, seal sertifitseeritud ja teevad oma igapäevatööd Soomes.
Veduri ehituseks on kasutatud General Electricu С30-7Ai veduri põhiraami ja veermikke ning Euroopa tootja CZ Loko disainitud mooduleid. Kuueteljelise C30-M kaal on 138 tonni, teljekoormus on 23 tonni ning see on vahelduvvoolu/alalisvoolu elektriülekandega. Vedurile on paigaldatud Caterpillar 3512C HD diiselmootor võimsusega 1550 kW (2079 hj) ning tippkiirus on 100 kilomeetrit tunnis. C30-M veduri kohta saab lähemalt lugeda SIIT.