Operaili Tapa depoos valmis koopia ainulaadsest ajoloolisest lahtisest reisivagunist

Lisatud 08.09.2021

Operaili Tapa depoo meistrid ehitasid koopia ainulaadsest ajaloolisest  reisivagunist, mis hakkab külastajaid teenindama Lavassaares asuva Eesti Muuseumraudtee kitsarööpmelisel raudteel.

„Väärtustame raudteesektori pikka ajalugu ning soovime anda oma panuse selle tutvustamisele ning hoidmisele. Kui eelmisel aastal aitasime muuseumil luua paremaid tingimusi museaalide säilitamiseks, siis sel korral ehitasid meie Tapa depoo meistrid hoopis ise valmis ühe ainulaadse eksponaadi,“ sõnas Operaili juhatuse esimees Raul Toomsalu. „Tegemist on ainsa lahtise reisivaguniga Eestis.“

Ajalooliselt on lahtiseid reisivaguneid kitsarööpmelisel raudteel kasutatud näiteks Saaremaa raudteel ning ka Naissaarel. „Selle vaguni ehitamise idee tekkepõhjuseks oli tegelikult külastajate nõudlus,“ sõnas Eesti Muuseumraudtee juhataja Mehis Helme. Muuseumirongiga käib hooajal sõitmas väga palju külastajaid ning uus lahtine reisivagun aitab leevendada vabade kohtade põuda. „Koostöö Operailiga sujus väga edukalt. Vaguni ehitamine oli Tapa depoo meistritele kindlasti parajaks väljakutseks, kuid nad said sellega suurepäraselt hakkama, suur tänu neile selle eest,“ lisas Helme.

Operaili Tapa depoo tegevjuht Mihhail Sinani sõnul saabus vaguni alusraam Tapale Lätist Gulbenest ning istumispingid meie enda Avinurmest. „Meie meistrid puhastasid raami, teostasid värvimis-, keevitus- ja monteerimistöid ning tagasid vaguni tehnilise korrasoleku ja vastavuse kehtivatele ohutusnõuetele,“ tutvustas Sinani vaguni valmimise protsessi.